Globalné dlhy: Kam až vyrastú?

Autor: Eva Mahdalová | 9.3.2015 o 18:22 | Karma článku: 2,60 | Prečítané:  413x

Je to už sedem rokov, čo praskla globálna úverová bublina, z ktorej vyústila tá najhoršia finančná kríza. Avšak od veľkej hospodárskej krízy dlh naďalej rastie. 

Svet sa stále neponaučil z minulých chýb. Namiesto toho, aby hlavné ekonomiky sveta znižovali svoju zadlženosť, deje sa pravý opak. Kľúčové ekonomiky majú v súčasnej dobe vyššiu úroveň výpožičiek v pomere k HDP, než tomu bolo v roku 2007. Globálny dlh vzrástol za posledných sedem rokov o 57 biliónov USD. To predstavuje zvýšenie pomeru dlhu k HDP o 17 percentuálnych bodov. S tým sa tiež spája riziká ohľadom finančnej stability, ktorá by mohla narušiť globálny ekonomický rast.

Graf č.1: Globálne nesplatené dlhy v biliónoch USD, zdroj: McKinsey, Colosseum

Graf č.2: Ročná miera rastu dlhu v %, zdroj: McKinsey, Colosseum

Štátny dlh je pomaly neudržateľný

V niektorých krajinách sú vládne dlhy neudržateľné. Od roku 2007 narástli vládne dlhy o 25 biliónov dolárov. Príčinou boli recesia a slabé ekonomické oživenie. Tento dlh sa bude pravdepodobne stále viac prehlbovať a to predovšetkým z dôvodu, že sa štátom nedarí naštartovať ekonomický rozmach. Za časť dlhov sú zodpovední svetoví lídri, ktorí sa snažili odvrátiť krízu pomocou stimulačných programov a sanačného financovania. Pre niektoré štáty bude aj v budúcnosti veľký problém dostať sa z kolotoča dlhov. Proces znižovania zadlženosti totiž vyžaduje značné zvýšenie rastu reálneho HDP alebo hlboké daňovej úpravy.

Domácnosti sa stále viac zadlžujú

Zadlženosť domácností dosahuje nových vrcholov. Domácnostiam v Írsku, Španielsku, Veľkej Británii a USA sa podarilo od doby krízy znížiť dlhy. V iných krajinách dlhy domácností v pomere k príjmom naďalej stúpajú. V niektorých prípadoch tieto dlhy prekročia úrovne dosiahnutej na vrchole v krízových krajinách pred rokom 2008 a to vrátane takých vyspelých ekonomík, ako sú Austrália, Kanada, Dánsko, Švédsko. Rovnaký vývoj sledujeme aj v Malajzii, Južnej Kórei a Thajsku.

Čína zápasí s tieňovým bankovníctvom

Čínsky dlh je štvornásobný od roku 2007. Tieňové bankovníctvo a sektor nehnuteľností sú kľúčové faktory, ktoré čínsky dlh poháňajú do nebeských výšin. V polovici roka 2014 sa celkový dlh Číny vyšvihol až na 28 biliónov USD, zatiaľ čo v roku 2007 dlh dosahoval "len" 7 biliónov USD. Čínsky podiel dlhu k HDP tvorí 282%, čo je oveľa viac než je tomu v USA. Zrejme najväčšie riziko pramení z toho, že polovica všetkých úverov je prepojená priamo alebo nepriamo do čínskeho prehriateho realitného trhu. Neregulované tieňové bankovníctvo tvorí polovicu nových úverov, pričom dlh mnohých miestnych samospráv je neudržateľný. Avšak spoločnosť MGI odhaduje, že Čínska vláda má kapacitu pre sanáciu finančného sektora aj v prípade, keby sa dlhová kríza mala v krajine nejako viac prehĺbiť. Obrovskou výzvou bude pre Čínu znížiť riziko krízy v prípade rastu dlhu, bez toho by to brzdilo hospodársky rast.

Graf č. 3: Dlhy podľa subjektov vo vybraných krajinách (Dlh k HDP) zdroj: McKinsey, Colosseum

Graf č. 4: Dlhy podľa subjektov v Číne, čínsky dlh dosiahol 282% k HDP v roku 2014, čo je vyššia úroveň ako úroveň zadlženia v niektorých vyspelých ekonomikách (Dlh k HDP) zdroj: McKinsey, Colosseum 

Rýchly narásť tieňového bankovníctva je v Číne druhou oblasťou záujmu. Podľa odhadov najväčších subjektov tieňového bankovníctva tvoria úvery sumu celkom 6,5 bilióna USD, čo predstavuje 30% čínskeho nesplateného dlhu (s výnimkou finančného sektora) a polovicu nových úverov. Väčšina úverov je poskytovaná na nehnuteľnosti. Medzi hlavné činnosti tieňového bankovníctva patrí správa cudzieho majetku v podobe trustov, ktoré investorom sľubuje vysoké výnosy, ďalej potom produkty správy aktív ponúkaných retailovým zákazníkom, poskytovanie vzájomných úverov medzi spoločnosťami a mikroúvery od ďalších neinstitucionalizovaných veriteľov. Trustové fondy aj produkty pre správu aktív sú z veľkej časti ponúkané bankovými domami a vytvárajú tak falošný dojem garancie. Tiež nie je celkom jasné, ktorí manažéri z týchto fondov riadia riziká. Trustové pôžičky zahŕňajú poskytovanie úverov medzi spoločnosťami navzájom. Takže v prípade, že jedna spoločnosť je neúspešná, môže to viesť k dominovému zlyhaniu.

 

Více:         http://cz.linkedin.com/in/evamahdal/cs  

                   http://www.colosseum.cz/  - zde naleznete zdarma videa a                                                    materiály 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?